Atlassian Summit to coroczne wydarzenie organizowane przez australijskiego producenta systemów do zarządzania pracą, z których najpopularniejsze to Jira i Confluence. Tegoroczna impreza przyciągnęła ponad 4,5 tysiąca osób związanych w marką. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie dotyczące najważniejszych tematów i zmian ogłoszonych przez naszego strategicznego partnera biznesowego.

Co dzieje się w Vegas, zostaje w …

W tym roku Atlassian Summit obchodził swoje 10-lecie; po raz pierwszy wydarzenie zorganizowano w Las Vegas, a konkretnie w centrum kongresowym jednego z najpopularniejszych hoteli tego miasta – Mandalay Bay. Wybór miejsca okazał się trafiony przede wszystkim ze względu na ilość uczestników. Dla porównania – w 2009 roku Atlassian Summit zgromadził około 400 osób w średniej wielkości hotelu Palace w San Fransisco. Las Vegas zmierzyło się z 4,5 tys. uczestników eventu, co dobrze obrazuje wielkość oraz rangę do jakiej w dekadę urosło to wydarzenie.

Dla specjalistów z różnych dziedzin

W dzień poprzedzający oficjalne rozpoczęcie Atlassian Summit, zorganizowano event dedykowany programistom – Developer Day. Od 8:45 do prawie 18:00 uczestnicy mogli wybrać interesujące ich tematy spośród dwóch, równolegle prowadzonych ścieżek prelekcji. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.: budowanie aplikacji działających w chmurze, rozszerzenie funkcjonalności narzędzia Opsgenie, kluczowe informacje związane z danymi osobowymi, które muszą wiedzieć i znać developerzy czy dostosowanie wybranych rozwiązań Atlassian do specyficznych potrzeb. W dniach 9-11 kwietnia zorganizowano także inne bloki tematyczne dedykowane różnym grupom specjalistów:

  • Community Day skupiające wokół siebie całą społeczność osób pomagających rozwijać Atlassian Community; nastawione na tematy takie, jak: regulacje prawne i finansowe, współpraca z instytucjami edukacyjnymi oraz organizacjami publicznymi, usprawnienie procesów zachodzących w zespołach; ważnym aspektem Community Day jest wymiana doświadczeń oraz networking,
  • Partner Day dedykowane firmom partnerskim, podczas którego poruszane były kwestie z obszarów, takich jak: sprzedaż i marketing, produkty oraz rozwiązania Atlassian (zmiany, aktualizacje, kluczowe udoskonalenia i korzyści wynikające z użycia nowych narzędzi), najważniejsze trendy związane z pracą zespołów (agile, DevOps, ITSM) oraz warsztaty związane z techniczną stroną narzędzi Atlassian.
  • TAM Day – zamknięte spotkanie pod szyldem Technical Account Management, podczas którego omawiane były przede wszystkim: możliwości skalowania produktów, nowe trendy w budowaniu zespołów projektowych oraz tworzeniu strategii rozwoju produktów i nowoczesne praktyki biznesowe (np. zarządzanie incydentami, przechodzenie na rozwiązania typu Data Center, rozwiązania chmurowe).

 

Uwolnij potencjał zespołu

Atlassian, jako światowa marka oraz lider biznesowy ostrożnie i w przemyślany sposób kreuje swoje hasła przewodnie. W tym roku nadal podkreślany był slogan „Unleash potential of every team” nawołujący do burzenia silosów między zespołami, dostarczania im rozwiązań, które umożliwiają otwartą komunikację oraz usprawniają przepływ pracy i przede wszystkim uwierzenia w to, że działanie zespołowe przynosi najlepsze efekty. Atlassian podkreśla „ludzką” stronę biznesu; poprzez swoje kanały (blog, social media) przytacza historie pracowników i udowadnia, że warto inwestować oraz dbać o dobrą atmosferę w firmie. „Unleash potential of every team” z jednej strony dotyka kwestii związanych z działaniem zespołowym i dbaniem o relacje, z drugiej – świetnie koresponduje z ofertą. Podczas Atlassian Summit 2019 można było zauważyć, że marka zaczyna podkreślać uniwersalność swoich narzędzi i możliwość dopasowania ich do potrzeb każdej branży.
Piotr Tokarski, Transition Technologies PSC Atlassian, Atlassian Summit 2019 opinie

Bądź otwarty

W tym roku Atlassian dodatkowo wychodzi z komunikatem „Be Open” propagując tworzenie środowiska pracy, które wychodzi poza relacje czysto służbowe. W ten sposób marka podkreśla potrzebę tolerancji i otwartości nie tylko na pomysły innych osób, ale także na to, jakie mają słabości, potrzeby i odczucia; na to co definiuje ich jako jednostki. Więcej na temat znaczenia „Be Open” można znaleźć na dedykowanej stronie, na której umieszczono przykłady historii oraz dane statystyczne pokazujące, jak ważna w codziennej pracy jest empatia i zrozumienie ze strony zespołu: https://www.atlassian.com/open

Atlassian quotesŹródło: Atlassian

 

Aktualizacje i nowości

Jeśli chodzi o czysto techniczną stronę, podczas Atlassian Summit przedstawione i omówione zostały nowości dotyczące niemal całego portfolio produktów marki. Jednym z najbardziej interesujących newsów było na pewno ogłoszenie systemu Jira 8. Najważniejszym udoskonaleniem tej wersji jest jej szybkość. Atlassian chwali się dwukrotnie krótszym czasem ładowania widoków (boards) i 21x szybszym ładowaniem tych stron w Jira, które mają powyżej 10 000 zgłoszeń (Jira issues). To duża i potrzebna zmiana dla użytkowników, którzy nie chcieli tracić na jakości i komforcie korzystania z narzędzi Atlassian wraz z rozwojem ekosystemu. Czas ponownego indeksowania został skrócony o 71% w porównaniu do poprzednich wersji; sprawniej działa też wyszukiwanie JQL (31% szybciej niż poprzednio). Dobrze obrazuje to poniższy przykład:

Jira 8 software with significant time loading improvementŹródło: Atlassian

Jira 8 już w trakcie tworzenia była określana przez Atlassian nieoficjalnie jako Jira Gr8, ponieważ tak istotnego przyspieszenia działania nie było już od dawna. Co więcej, ta wersja posiada także m.in. prostszy kreator tworzenia projektów, możliwość indywidualnej konfiguracji powiadomień email, nowe ikony oznaczające priorytet zadań oraz unowocześniony, przyjemniejszy widok tablic i projektów. Co więcej, Jira 8 wiąże się także z dostępem długo wyczekiwanej aplikacji mobilnej – Jira Software mobile app – dostępna w wersji beta dla systemu Android oraz iOS.

Wśród nowości, także:

  • Jira Service Desk 4.0 – szybsze działanie, większa stabilność, odświeżony widok portalu klienta i większe możliwości indywidualnego określenia jego wyglądu.
  • Portfolio for Jira 3.0 – poprawa interfejsu, nowoczesny i bardziej intuicyjny wygląd; większe możliwości konfiguracji wyglądu.
  • Confluence 7.0 – usunięcie niektórych makro (np. jUnit Report Makro, IM Presence Makro, Network macro); oraz części pluginów, w tym wszystkich dotyczących HipChata, który z zniknął niedawno z rodziny produktów Atlasssian; Confluence 7.0 dodatkowo będzie bardziej uporządkowany i pozbawiony tych funkcjonalności, które już wygasają i nie są używane.
  • Bitbucket 6.0:
    Bitbucket 6.0, Bitbucket updates, Michał Dubel, Transition Technologies PSC Atlassian

    Jira Align

     

    Jira Align, scalable solutions, Atlassian

    Źródło: Atlassian
     

    Nowością w portfolio australijskiego giganta jest Jira Align, rozwiązanie znane do tej pory jako AgileCraft. Produkt ten służy do zarządzania portfelem projektów – w czytelny, wizualny sposób przedstawia projekty skumulowane w jednym, większym zasobie. W ten sposób łatwiej jest uzyskać szerszy pogląd na działania w firmie.

    Jira Align daje użytkownikom możliwość dynamicznego zastosowania dowolnych technik głównie SAF (Scaled Agile Framework), ale także Lean, DAD, LeSS, Scrum@Scale, itp. Dodatkowo posiada:

    • Obrazowe przedstawienie realizowanych projektów, w szerszej perspektywie.
  • Łatwiejsze zarządzanie projektami.
  • Funkcjonalności dedykowane PMO.

Jira Align opinie, Jira Align wypowiedź, Piotr Tokarski, Transition Technologies PSC

Kierunki rozwoju

Atlassian kontynuuje rozwój rozwiązań chmurowych, inwestując w kolejne ulepszenia wersji „cloud”.
Cloud, Atlassian trends, Jira Cloud, Tomasz Pabich, Tranistion Technologies PSC ekspert

Duży nacisk jest także kładziony na Data Center, które umożliwia płynne działanie nawet najbardziej rozbudowanego ekosystemu, bez przestojów i ze zminimalizowanym niemal do 0 ryzykiem awarii.

Już niebawem na stronie ttpsc.pl/atlassian więcej informacji na temat tego rozwiązania i wszystkich nowości, które wymagają osobnego tematu. Będziemy o tym informować na portalach Facebook i LinkedIn – obserwujcie!

Chcecie wiedzieć więcej o produktach Atlassian? Zapraszamy do kontaktu:

tel. 607 300 279

email: atlassian@ttpsc.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

    _Wszystkie wpisy z tej kategorii

    Migracja Jira Server do Jira Cloud

    Atlassian po 20 latach od wejścia na rynek IT, nadal plasuje się w czołówce dostawców oprogramowania dla firm – od aplikacji do zarządzania…
    Czytaj dalej

    Testy automatyczne i manualne – platforma do zarządzania testami bazująca na Jira Software + Xray

    Tworzenie aplikacji przestało być domeną dużych software house’ów, a stało się działalnością firm z różnych branż. Obecnie większość korporacji, które dostarczają klientom lub pracownikom jakiekolwiek rozwiązania…
    Czytaj dalej

    Portal Klienta w Jira Service Management: zgłoszenia, automatyzacje, baza wiedzy, SLA

    Prosty w obsłudze, a jednocześnie zaawansowany od strony możliwości konfiguracyjnych Portal Klienta, to rozwiązanie dedykowane firmom, które potrzebują platformy pozwalającej klientom lub pracownikom…
    Czytaj dalej

    Jira Service Desk zmienia się w Jira Service Management. Nowa nazwa, więcej możliwości

    Rok 2020, a zwłaszcza jego koniec, to czas zmian ogłaszanych przed producenta oprogramowania Jira. Niedawno dowiedzieliśmy się o nowych warunkach związanych z licencjonowaniem…
    Czytaj dalej

    Jira Cloud vs Jira Server

    Czym charakteryzuje się Jira Cloud, a czego nie ma Jira Server? Jakie posiada zalety, na jakie funkcjonalności warto zwrócić uwagę i czy rozliczenie…
    Czytaj dalej

    BigPicture 8.0 – nowa, lepsza wersja dodatku PMO do systemu Jira Software

    Wielkimi krokami zbliża się premiera nowej odsłony dodatku do zarządzania projektami i budowania PMO w Jira, aplikacji BigPicture by SoftwarePlant. Jakie zmiany przyniesie?…
    Czytaj dalej

    Agile. Wszystko co musisz wiedzieć o metodyce zwinnej

    Czym właściwie jest agile? Jak to się wszystko zaczęło? Jakie zasady charakteryzują tę metodykę działania, czym różni się ona od podejścia tradycyjnego i…
    Czytaj dalej

    Jak Jira i Confluence pomagają w zbudowaniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji?

    Przełom czerwca i lipca 2019 był dla nas intensywny. Ze względu na coraz bardziej dynamiczny rozwój spółek w Grupie Kapitałowej TT, stopniowo stawało…
    Czytaj dalej

    Jakie programy do pracy zdalnej wybrać?

    Możliwość pracy z domu w czasie zagrożenia koronawirusem nie jest już przywilejem, a koniecznością. Pracownicy Transition Technologies PSC sprawnie przeszli na taki model…
    Czytaj dalej

    Jira Core – narzędzie do skutecznego zarządzania pracą i prowadzenia projektów dla zespołu marketingowego

    Dobry zespół marketingowy składa się z osób, które posiadają różne, uzupełniające się umiejętności; są to: specjaliści od contentu, SEO, kampanii płatnych, graficy, developerzy,…
    Czytaj dalej

    Atlassian Summit 2020 – będziemy tam!

    Po dwuletniej przerwie wracamy na Atlassian Summit jako sponsorzy wydarzenia. Tomasz Pabich, Project Manager, przedstawi w Las Vegas prelekcję „The dos and don’ts…
    Czytaj dalej

    Jira jako system CRM

    Jira marki Atlassian to system znany na całym świecie; kojarzony głównie z rozwiązaniami dla zespołów programistycznych. Narzędzie to może być z powodzeniem wykorzystywane…
    Czytaj dalej

    Elektroniczny obieg dokumentów w systemie Jira

    Elektroniczny Obieg Dokumentów to podstawa digitalizacji procesów biznesowych. Zobacz, w jaki sposób możliwe jest przekazywanie oraz archiwizacja dokumentów w systemie Jira. Poznaj korzyści…
    Czytaj dalej

    Rozliczanie czasu pracy. Timesheets w systemie Jira

    Rozliczanie czasu pracy w Jira? Żaden problem! Jeśli Twoja firma korzysta z oprogramowania marki Atlassian, nie musisz inwestować w nowe rozwiązania – system…
    Czytaj dalej

    Program do rozliczania delegacji – Jira

    Rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych to proces, który firmy chcą przechodzić w możliwie jak najmniej skomplikowany oraz jak najbardziej zautomatyzowany sposób. Zespół TT…
    Czytaj dalej

    Zarządzanie urlopami w Jira. Poznaj możliwości aplikacji Vacation Manager

    Program do zarządzania urlopami, który jest prosty w obsłudze, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a do tego pozwala przeprowadzić cały proces bez konieczności…
    Czytaj dalej

    Atlassian Open 2019 – newsy i wrażenia

    Mocny nacisk na rozwiązania chmurowe, aktualizacje oraz nowości a także szerzenie idei bycia „open” – co działo się podczas Atlassian Open 2019 w…
    Czytaj dalej

    DevOps – od trendu do standardu

    Idea DevOps pojawiła się w branży IT już w 2009 roku i od tego czasu systematycznie wkracza do światowych przedsiębiorstw jako sposób na…
    Czytaj dalej

    Jira Data Center – rozwiązanie, które nie zawodzi. Czym jest i dlaczego warto w nie zainwestować?

    Każda organizacja potrzebuje środowiska, w którym może osadzić swoje procesy oraz nimi zarządzać. Idealnym narzędziem jest do tego Jira oraz pozostałe produkty Atlassian.…
    Czytaj dalej

    _Zostańmy w kontakcie

    Skontaktuj się